Adomi en Hesy
Hesy Aquaculture realiseert over de hele wereld het ontwerp en de bouw van viskwekerijen. En wij spraken met Sander de Bondt, mede-eigenaar van Hesy, over het ontstaan, proces, ontwerp en de toekomst van Hesy.
bedrijf: | |
discipline: | Installatietechniek |
plaats: | Kwintsheul |
Klein maar wereldgroot
Een kleine vijftien jaar geleden nam Sander het bedrijf, samen met zijn broer, over. Sander richt zich voornamelijk op de projecten, zijn broer op de verkoop. Ze zijn zelf erg betrokken bij de processen en beleven hier veel plezier aan. Hun vader is inmiddels niet meer in het bedrijf actief, maar Hesy is altijd een familiebedrijf gebleven. Ook nu zijn er kinderen en neefjes van Sander te vinden. Hesy voert zowel grote als kleinere projecten uit over de hele wereld. Rusland is bijvoorbeeld een belangrijke markt. De klantengroep loopt erg uiteen. Zo vertelt Sander ons over een Zwitserse verkoper van horloges die zich waagt aan een viskwekerij, over softwarebouwers, maar ook over investeringsmaatschappijen die er brood in zien. “Vis, daar zit wat in,” grapt Sander.
Aan het begin verzorgde Hesy met name palingkwekerijen in Nederland. Op een gegeven moment kwam er uitbreiding naar Australië via een Nederlander die daar verbleef. En onder leiding van Sander en zijn broer is Hesy verder uitgebreid naar landen zoals Rusland en Azerbeidzjan. Zo heeft Hesy als relatief klein bedrijf voor grote ondernemingen omvangrijke projecten uitgevoerd.


Betrokken bij het hele proces
Hesy staat meestal aan de wieg van een viskwekerij. Voor er ook maar een paal de grond in gaat adviseert Hesy, samen met een netwerk van specialisten, over de verschillende facetten van het ontwikkelen van een viskwekerij. Zo kijken er bijvoorbeeld ook biologen mee naar de haalbaarheid van de wensen en plannen van de opdrachtgever. De nodige opleiding voor het onderhouden van de kwekerij neemt Hesy voor haar rekening. Daarmee bouwt Hesy niet enkel de faciliteiten, maar ook aan de onderneming die er onder ligt.
Elk project, binnen en buiten Nederland, realiseert Hesy met eigen personeel. Ze realiseren alles behalve het gebouw. De buizen, pompen, maar ook de meet- en regulatieapparatuur wordt verzorgd door hun eigen technici en elektriciens.
Ook na het afronden van een project blijft Hesy nauw betrokken. “Wanneer nodig leveren we materialen voor onderhoud, of stappen we zelf het vliegtuig in om vragen te beantwoorden of problemen op te lossen,” vertelt Sander.
Slim werken
Elk project kent zijn eigen factoren die van invloed zijn op het proces. Denk aan lokale regelgeving, klimaat en landschap. In Zwitserland is grond bijvoorbeeld erg prijzig, benoemt Sander. Dat geeft een beperking in de ruimte die rond de tanks mogelijk is. Zo zijn er op verschillende vlakken uitdagingen waarbij Hesy steeds slim moet omgaan met het verbruik van energie en kosten.
Prefab is een belangrijk onderdeel in dit proces. “Als het in een vrachtwagen past, wordt het in Nederland gemonteerd,” licht Sander toe. “Voorheen gingen bepaalde onderdelen bijvoorbeeld los naar de locatie van het project, losse pompen, flensen en buizen. Nu leveren wij een compleet pompframe aan waar alles al op zit, inclusief elektra. De opdrachtgever zet deze op de juiste plek en ons personeel hoeft enkel de laatste montage te verzorgen. Deze manier van werken bespaart tijd en kosten van personeel op locatie, geeft meer controle op de montage en werkt ook nog eens een stuk schoner. Ook eventuele extra onderdelen zijn zo meer binnen handbereik.”


Het belang van goed ontwerp
Sander verzorgt zelf het ontwerp in Adomi. Daarbij past hij een zo hoog mogelijk detailniveau toe. Van de verschillende onderdelen maakt hij componenten die hij in verschillende projecten kan hergebruiken. “De manier waarop Adomi in elkaar zit is subliem,” vertelt Sander. “Het genereren van de materiaallijsten bespaart zoveel tijd in de aansturing van de leverancier. Ik heb wel eens een ander bekend programma geprobeerd, maar dat is echt niet mijn ding. In Adomi kan ik mijn eigen proces- en projectstructuur opbouwen. Ik ben er heel erg blij mee.” Aldus Sander.
Hesy werkt inmiddels al 20 jaar met de producten van Arkey Systems. Zo is het ontwerp vanuit het 2D-tijdperk mee ontwikkeld met de mogelijkheden van 3D. “Dat levert ons veel inzicht op. De kans dat je in het ontwerp iets over het hoofd ziet is daarmee sterk terug gebracht. Ook het maken van een film is een mooie aanvulling in de presentatie voor een opdrachtgever. Een IFC-export vanuit Adomi kan ik gebruiken om in Areddo snel een gevoel te kunnen geven van wat het gaat worden. Dit is ook erg helpend in het overbruggen van de taalbarrière bij projecten in het buitenland. We werken prettig samen met tolken, maar het 3D-model geeft direct een helder visueel handvat. Adomi is voor ons een belangrijk onderdeel in de communicatie,” legt Sander uit.


De toekomst
De manier waarop viskwekerijen worden gebouwd is op hoofdlijnen al 30 jaar hetzelfde, maar een bedrijf als Hesy blijft innoveren. Zo bespraken we het prefabricageproces dat Hesy introduceerde, en de rol die Adomi en Areddo spelen in het versterken van de communicatie met klanten. Hesy timmert nu aan de weg om extra stappen te zetten op het gebied van energiezuinigheid. Zo worden er zonnepanelen ingezet, maar ook zuinigere pompen en een slimmere plaatsing daarvan zijn aan de orde. Ook worden de filters die worden toegepast steeds efficiënter.
Van lokale bouwer van viskwekerijen is Hesy doorontwikkeld tot een internationale speler met een zeer gevarieerde klantengroep. De processen zijn professioneel en efficiënt en de klantgerichtheid is groot. Hoewel het de trend van bedrijven is om maar door te groeien, is dit niet de ambitie van Sander voor Hesy. Met Hesy wil hij vooral graag doorgaan met het neerzetten van mooie en gezonde bedrijven in de viskwekerij en daarbij de kwaliteit, persoonlijke betrokkenheid en werkplezier intact laten. We zijn er trots op dat we het ontwerp- en communicatieproces van dit prachtige bedrijf kunnen ondersteunen met onze software.
Screencast serie over bouwlagen
Bouwlagen in Adomi
Ben je nog niet helemaal vertrouwd met het instellen van bouwlagen in Adomi? Of kun je een opfrisser gebruiken? Onze productspecialist Eric laat jullie in deze screencast zien hoe je bouwlagen instelt en toepast.
Bouwlagen en 2D plattegronden
Ook in projecten waarin je werkt met 2D plattegronden als referentie kan het toewijzen van bouwlagen handig zijn. In deze screencast laat productspecialist Eric zien hoe dit werkt!
Provarmo en Radson verdelers en meer toegevoegd aan Abico
Er is weer een update voor Abico beschikbaar. Deze is te downloaden door via het menu 'BIM content' te controleren op updates. Bekijk de video om te zien wat er nieuw is.
Bouwkundig
Gebr. Bodegraven
Houtverbindingen
Centrale verwarming
Provarmo
SKV, SRV, STV en OCP verdelers
Radson
Polyamide verdelers
Ketels en boilers
Flamco
Prescor IC inlaatcombinaties
Nibe
PCM koelmodules
SMO regelunits
Lucht
Air Spiralo
Rechthoekige kanalen 200x80, 220x80 en 250x80 mm
Zehnder
ComfoAir Q600 WTW-unit
Radiatoren
DRL
E-comfort Aurora fan heaters
E-comfort Roundline Eco convectors
Riolering
DYKA
Duborain infiltratiekratten
Water
Astore
PVC drukfittingen
Raminex
WF-EA-GWA terugstroombeveiligingen
Van de Lande
PVC-U drukfittingen
Nieuwe producten van o.a. Siemens, ATAG, Komfort, Jaga en Viega toegevoegd aan Abico
17 fabrikanten zijn in Abico van een update voorzien.
Deze update is te downloaden door via het menu 'BIM content' te controleren op updates.
Belimo
C2..Q zonekleppen
CQ24A roterende aandrijvingen
ZR pijpkoppelingen voor kogelkraan
Caleffi
Automatische ontluchters
Siemens
QAE21 dompeltemperatuuropnemers
QAM21 kanaaltemperatuuropnemers
QBE druk(verschil)opnemers
SAS servomotoren
TA Hydronics
STAD inregelafsluiters
SMA
Batterij omvormers
Zonne-energie omvormers
ATAG
Energion M all-electric warmtepompen
Komfort
WTB boilervaten
Nibe
UKV 20 buffervaten
Mitsubishi Electric
BC controllers (City Multi VRF)
ERST Cylinder hydroboxes
HTWBOI boilers
YNW-A buitenunits (City Multi VRF)
Solid Air
FDC25 brandkleppen
PTVI/PRVI geperforeerde roosters
Jaga
Briza 22 ventilatorconvectoren
Radson
Ulow-E2 lagetemperatuurradiatoren
Yali Digital elektrische radiatoren
Pipelife
Master 3+ geluidsarme binnenriolering
Viega
Bekersifons
Wavin
PVC buitenriolering
Cimberio
Hoekkogelkranen
Omniplast
KIWA drukleidingen
Hoe gebruik ik standaardtrappen in mijn ontwerp?
Situatie
Vanuit de BIM/MEP content bibliotheek Abico kun je de standaardtrappen van diverse fabrikanten direct in je ontwerp plaatsen en gebruiken. We bespreken hier welke acties je kunt ondernemen om de gekozen trap naar wens aan te passen.
Oplossing
Je vindt de standaardtrappen in Abico in de hoofdcategorie Bouwkundig, onderverdeeld per fabrikant. Na het selecteren van de gewenste trap plaats je deze in je ontwerp. Het plaatsingspunt bevindt zich op de bovenzijde van de trap in het hart van de trede. Om de trap handig te positioneren, kun je tijdens het plaatsen de Shift-toets ingedrukt houden om een ander aangrijpingspunt te kiezen. Rondom de trap zijn referentiepunten aangebracht die hiervoor in het bijzonder geschikt zijn.
In de 2D plattegrond kent de trap de gangbare weergave, met een pijl die de looprichting aangeeft. Wanneer de onderkant van de kijkdoos gelijk is aan de bovenkant van de trap, dan wordt de 2D plattegrond van de trap automatisch aangepast zodat zichtbaar is dat het een trap is die van beneden komt.
Als je de trap wilt spiegelen, dan gebruik je daarvoor het Adomi-commando dat onder de rechtermuisknop zit. Bij het genereren van een teloverzicht ziet Adomi of de trap al dan niet gespiegeld is geplaatst, en wordt het bijbehorende artikelnummer toegekend.
Voor de hoogte van de trap is een standaardwaarde ingevuld, maar deze is naar wens instelbaar. Je kunt daarbij kiezen voor een elementhoogte om de trap een vaste hoogte te geven, of een bovenvlak om de trap bijvoorbeeld aan de hoogte van een bouwlaag te koppelen. De 3D weergave van de trap past zich aan de ingestelde hoogte aan. Houd hierbij in de gaten dat het aantal treden gelijk blijft bij het aanpassen van de hoogte, hetgeen de limiet bepaalt voor hoe hoog of laag de trap kan worden.
Een andere manier om de 3D weergave van de trap aan te passen, is door het ingestelde aspect te wijzigen. Standaard staat dit op 1, waardoor de trap een gesloten trap is. Stel je het aspect in op 2, dan worden de stootborden verwijderd en is de trap een open trap. Dit kan per plaatsing van hetzelfde traptype in de tekening ingesteld worden.
Hoe open ik eenvoudig de projectmap vanuit de tekening?
Situatie
Elk Adomi-project bestaat uit minimaal een tekening, een bibliotheek en een controlebestand, die samen in een map zijn opgeslagen. Vaak zijn er nog meer bestanden bij je project betrokken, zoals views, plots, berekeningen en allerhande referentiebestanden die in de tekeningen gebruikt worden. Adomi geeft de ontwerper de ruimte om deze bestanden zelf in submappen in te delen, binnen de projectmap. Ook de plek waar de projectmap zich bevindt, mag door de ontwerper bepaald worden. Vaak worden er bedrijfsbreed afspraken gemaakt over een mappenindeling op een server. Hoe open je de projectmap, zonder dat je in de Windows Verkenner handmatig door alle submappen hoeft te bladeren om hem te vinden?
Oplossing
In het menu 'Extra' vind je de functie 'Verkenner projectmap', die direct de projectmap van het geopende project in de Windows Verkenner toont.
En mocht je de locatie willen beïnvloeden waar een nieuw project standaard wordt opgeslagen, dan kan dit via de functie 'Aanpassen' in het menu 'Utilities'. Onderaan het dialoogvenster kun je de standaard projectmap instellen.